Koszt założenia spółki z o.o. – przez internet i tradycyjnie. Ile to kosztuje?

Michalina Miotk

Od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej chcesz chronić swój majątek osobisty? Założenie spółki z o.o. to dobre rozwiązanie, wiąże się jednak z pewnymi wydatkami. Zastanawiasz się, ile kosztuje założenie spółki z o.o.? Poznaj orientacyjne koszty. Podpowiadamy też, jak je zminimalizować.

Od czego zależą koszty założenia spółki z o.o.?

Na koszt założenia spółki z o.o. wpływ mają trzy czynniki: sposób założenia spółki, wysokość kapitału zakładowego i konstrukcja umowy spółki. Pozostałe wydatki są pochodną wymienionych parametrów. Jednocześnie niektóre koszty są stałe – nie zależą od sposobu założenia spółki czy wysokości kapitału zakładowego. Skomplikowane? Warto posłużyć się przykładem.

Czynniki, od których zależą koszty założenia spółki z o.o.:

  • sposób założenia spółki – spółkę z o.o. można założyć u notariusza (co oznacza wyższe koszty) lub online (w trybie S24);
  • wysokość kapitału zakładowego – od wysokości kapitału zakładowego zależy taksa notarialna i wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC);
  • konstrukcja umowy spółki – treść umowy wspólnicy mogą przygotować samodzielnie, ale mogą też skorzystać z pomocy prawnika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Nie zawsze wspólnicy mają wybór między założeniem spółki przed notariuszem a online. Przykład? Gdy kapitał zakładowy ma zostać pokryty w formie wkładów niepieniężnych (aportem), spółka nie może zostać założona przez internet.

Koszty założenia spółki z o.o. – co obejmują?

Lista wydatków będzie się nieco różnić w zależności od tego, czy spółka zostanie założona drogą tradycyjną, czy przez internet. Gdy spółka jest zakładana przez portal S24, lista wydatków jest krótsza.

Wydatki związane z założeniem spółki z o.o. przed notariuszem:

  • taksa notarialna za sporządzenie umowy spółki – kwota ta jest uzależniona od wysokości kapitału zakładowego;
  • taksa notarialna za wypisy z aktu notarialnego – wypis powinien otrzymać każdy wspólnik, sąd rejestrowy i spółka (opłata jest naliczana od każdej strony);
  • podatek PCC – 0,5 proc. wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o wysokość opłaty sądowej i opłaty za opublikowanie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG);
  • opłata za wpis spółki do KRS;
  • opłata za opublikowanie wpisu w MSiG.

Wydatki związane z założeniem spółki z o.o. w trybie S24:

  • opłata za wpis spółki do KRS;
  • opłata za opublikowanie wpisu w MSiG;
  • podatek PCC;
  • opłata manipulacyjna operatora płatności;
  • opłata za podpis kwalifikowany – jest ona opcjonalna, ponieważ można skorzystać z profilu zaufanego.
Załóż spółkę z inFaktem

Zamów darmową konsultację z ekspertem

    Ile kosztuje założenie spółki z o.o.? Wyliczenia

    Chcesz wiedzieć, ile kosztuje założenie spółki? W przypadku minimalnego kapitału zakładowego koszty są następujące: ok. 940 zł – gdy spółka jest zakładana u notariusza i ok. 380 zł – gdy spółka jest zakładana przez internet.

    Ile kosztuje założenie spółki z o.o. z kapitałem 5000 zł?

    Koszty założenia spółki przed notariuszemKoszty założenia spółki przez internet
    Taksa notarialna (z VAT)196,80 zł
    Taksa notarialna za 4 wypisy, każdy po 4 strony (z VAT)118,08 zł
    PCC21 zł23 zł
    Wpis spółki do KRS500 zł250 zł
    Wpis w MSiG100 zł100 zł
    Łącznie935,88 zł373 zł*

    Ile kosztuje założenie spółki z o.o. z kapitałem 20 000 zł?

    Koszty założenia spółki przed notariuszemKoszty założenia spółki przez internet
    Taksa notarialna (z VAT)627,30 zł
    Taksa notarialna za 4 wypisy, każdy po 4 strony (z VAT)118,08 zł
    PCC94 zł98 zł
    Wpis spółki do KRS500 zł250 zł
    Wpis w MSiG100 zł100 zł
    Łącznie1439,38 zł448 zł*
    *W przypadku spółki zakładanej w systemie S24 trzeba doliczyć jeszcze opłatę manipulacyjną operatora płatności elektronicznych – to koszt od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych.

    Jak widać, im wyższy jest kapitał zakładowy, tym założenie spółki w trybie S24 jest tańsze w porównaniu z wizytą u notariusza – wspólnicy mogą w ten sposób sporo zaoszczędzić. Jeżeli zatem umowa spółki nie wymaga modyfikacji, a kapitał zakładowy zostanie wpłacony w gotówce, warto zdecydować się na tryb S24. 

    Kto opłaca koszty założenia spółki?

    Planując założenie spółki z o.o., możesz się naturalnie zastanawiać, kto ponosi koszty. Formalnie koszty obciążają spółkę w organizacji, za zawarcie umowy spółki mogą zapłacić też wspólnicy. W praktyce wspólnicy mają dowolność (chyba że jest to spółka jednoosobowa) – mogą ustalić, w jakim zakresie będą partycypować w kosztach założenia spółki. W rezultacie możliwych kombinacji jest wiele.

    Załóż spółkę z inFaktem

    Zamów darmową konsultację z ekspertem


      Michalina Miotk
      Od 2010 r. zajmuję się pisaniem o księgowości, biznesie, finansach i ubezpieczeniach. Śledzę zmiany w przepisach podatkowych i tłumaczę je prostym językiem. Mieszkam nad morzem i w pełni z tego korzystam.