Światełko w tunelu dla wielu przedsiębiorców do Małego ZUS Plus w 2024 r.

Piotr Juszczyk

Mały ZUS Plus to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorców, których przychód w minionym roku nie przekroczył 120 tys. zł. Zgodnie z intencją ustawodawcy przedsiębiorcy mieli korzystać z tego rozwiązania przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy. W praktyce wychodzi, że 36 miesięcy, ale w ciągu 6 lat. Przed następnym zgłoszeniem należy odczekać kolejne 3 lata. Możliwe jest jednak, że przepisy zmienią się. Nim jednak tak się stanie, w tym roku przedsiębiorcy, którym odmówiono skorzystania z ulgi, mogą dochodzić swoich praw w Sądach.

Komu dokładnie przysługuje Mały ZUS Plus?

Aby otrzymać prawo do płacenia pomniejszonych składek, należy posiadać działalność gospodarczą, która: 

  • funkcjonowała przez okres nie krótszy niż 60 dni w roku poprzedzającym zgłoszenie się po ulgę;
  • w minionym roku wygenerowała przychód mniejszy niż 120 tys. zł;
  • nie jest prowadzona na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Kiedy zgłosić się po ulgę?

Termin zgłaszania do Małego ZUS Plus w 2024 r. dla wielu przedsiębiorców minął 31 stycznia bieżącego roku. Data ta nie podlega przesunięciom. Przedsiębiorcy mogą z niego korzystać przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy. W związku z tym, gdy przedsiębiorca korzystał z MZ+ w pełnych latach 2019-2021, to spełnia negatywną przesłankę w zakresie ustalania 36 miesięcy MZ+ w ostatnich 60 miesiącach. Z uwagi na zapis przepisu, że nie korzystał z 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy. W styczniu, licząc wstecz ostatnie 60 miesięcy, to 36 miesięcy w tym okresie korzystał tj. za lata 2019-2021. Oznacza to, że przez trzy pełne lata przedsiębiorcy korzystają z MZ+, a następnie przez trzy kolejne muszą płacić duży ZUS. 

W mojej ocenie ustawodawca miał inny zamysł, tj. żeby 36 miesięcy korzystać z MZ+, a następnie aby były 24 miesiące karencji. Gdyby istniała możliwość zgłaszania się po ulgę w ciągu roku, to wówczas przedsiębiorcy 1 lutego spełniliby wymagania ustawowe. Inną sytuacją mogę mieć przedsiębiorcy, którzy przeszli na MZ+ w 2019 roku, ale w innym miesiącu niż styczeń. Taką możliwość mają przedsiębiorcy, którym kończył się ZUS preferencyjny w trakcie roku albo odwieszali działalność. Załóżmy, że w 2019 roku przedsiębiorca z końcem stycznia zakończył 24 miesięczny okres stosowania ZUS preferencyjnego i zgłosił się do MZ+ od 1 lutego, na co miał na 7 dni, a jednocześnie korzystał z MZ+ do końca 2021 roku, a więc przez 35 miesięcy. W takim przypadku mógł zgłosić się w tym roku do MZ+ do końca stycznia. 

Odmowy ZUS i pierwszy wyrok Sądu

W związku z tak brzmiącymi przepisami ZUS na początku roku odmawiał rejestracji do Małego ZUS Plus przedsiębiorcom którzy korzystali z ulgi od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2021 r. Przedsiębiorcy nie dali za wygraną. Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim 27 czerwca 2024 r. wydał pierwszy wyrok (sygnatura akt VI U 147/24), w którym podzielił argumentację Rzecznika i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od 1 stycznia 2024 roku. Sąd wskazał przy tym, że przy interpretacji przepisów dotyczących tej preferencji składkowej należy brać pod uwagę intencję ustawodawcy, który chciał, aby ulga przysługiwała przez 36 miesięcy w cyklicznych 5-letnich okresach, a ponadto art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców, który nakazuje organowi stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców. Pierwszy wyrok, który od razu przełamuje podejście ZUS. Czy tak się stanie w innych podobnych sprawach? W mojej ocenie jest na to duża szansa. Ponadto uważam, że jeśli wyroki będą się powtarzać, to ZUS powinien sam poinformować przedsiębiorców, którym odmówiono prawa o możliwości jednak skorzystania z Małego ZUS Plus na początku tego roku.


Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.