Czy bezrobotny może prowadzić działalność nierejestrowaną i czy straci zasiłek dla bezrobotnych?

Aneta Socha-Jaworska

Wsród wielu pytań o działalność nierejestrowaną pojawia się pytanie, czy bezrobotny może wykonywać działalność nierejestrowaną? Co stanie się, gdy limit przychodów zostanie przekroczony?

  • Osoba bezrobotna może wykonywać działalność nierejestrowaną.
  • Po przekroczeniu limitu przychodów, osoba musi zarejestrować działalność w CEIDG i traci status osoby bezrobotnej.

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana jest to rozwiązaniem, które funkcjonuje od 2018 r. W odniesieniu do działalności nierejestrowanej mamy określony miesięczny limit przychodów tj. 75% minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2023 roku limit ten wynosi 2700 zł. Jeśli limit zostanie przekroczony, to dana osoba ma 7 dni od tego dnia na zarejestrowanie swojej działalności w CEIDG.

Czy bezrobotny może wykonywać działalność nierejestrowaną?

W zakresie działalność nierejestrowaną mamy szereg wykluczeń, ale czy posiadanie statusu osoby bezrobotnej jest przeszkodą do wykonywania sprzedaży rozliczanej w ramach działalności bez rejestracji.

Jak określają przepisy, bezrobotną jest osoba która nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Takie przychody mogły być uzyskiwane w ramach działalności bez rejestracji do 30 czerwca 2023 r. Od 1 lipca limit przychodów został zwiększony do 75% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Oznacza to, że w ramach działalności nierejestrowanej możemy zarobić więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia, a w związku z tym możemy utracić status osoby bezrobotnej

Dokładne informacje można znaleźć w art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. h ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Oczywiście kwestię zarabiania w ramach działalność nierejestrowaną warto też skonsultować ze swoim urzędem pracy.

Co stanie się gdy limit przychodów zostanie przekroczony?

Jeśli w ramach działalności nierejestrowanej przekroczony miesięczny limit przychodu, to musi w terminie 7 dni założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Ważne, że w tej sytuacji nie może być np. założona spółka z.o.o.

Obowiązek taki wynika wprost z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców.

Przekroczenie limitu przychodów, to nie tylko konieczność zarejestrowania firmy, ale także utrata statusu osoby bezrobotnej

Ustawodawca wskazał to w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Czy bezrobotny musi w wyznaczonych terminach zgłaszać się do UP?

Osoby zarejestrowane jako bezrobotni w urzędach pracy, muszą co jakiś czas zgłaszać się na wyznaczone wizyty i przyjmować skierowania z urzędu do pracy. Wykonywanie działalności nierejestrowanej nie może być przeszkodą, ani wytłumaczeniem niestawienia się w wyznaczonym terminie.

Cechą osoby bezrobotnej powinno być to, że jest gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej. Wykonywanie drobnych prac np. działalność nierejestrowana nie może z tym kolidować.

Czy bezrobotny może wykonywać działalność bez rejestracji

Czy bezrobotny z prawem do zasiłku utraci go wykonując działalność nierejestrowaną?

W mojej opinii wykonywanie działalności nierejestrowanej nie jest przeszkodą do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Osoba która go już pobiera lub się stara o niego nadal może to robić. Warto też w tym temacie skonsultować się z odpowiednim urzędem pracy, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Przeszkodą do pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest utrata statusu osoby bezrobotnej. Jak wyżej zaznaczyłam stanie się tak w momencie przekroczenia miesięcznego limitu przychodów.