Jak wybrać dobrego księgowego?

Adam Pietrzak

Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając księgowego? Jakie taka osoba powinna mieć doświadczenie i kwalifikacje? Odpowiedni wybór jest bardzo ważny, bo dziś do wykonywania tego zawodu nie trzeba mieć uprawnień, a zaufanie jest w tej dziedzinie bardzo ważne. 

Często zmieniające się przepisy podatkowe czy zusowskie, do tego trudności z ich interpretacją. Nawet prosty ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może czasem wywołać u przedsiębiorcy ból głowy. Polski system podatkowy nie należy – eufemistycznie rzecz ujmując – do najprostszych. Dlatego wiele osób jeszcze przed założeniem firmy szuka wsparcia w wyborze formy opodatkowania i prowadzeniu księgowości.

Tymczasem w 2014 r. zawód księgowego został zderegulowany. To oznacza, że aby zawodowo zajmować się księgowością, nie trzeba zdawać państwowego egzaminu, by mieć odpowiednie uprawnienia. Tym bardziej więc zaufanie do osoby, której powierzy się opiekę nad finansami firmy, jest istotne.

Sprawdzona wiedza i ciągłe szkolenia

Decydując się na prowadzenie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej, warto obowiązek wyliczania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy czy składki zdrowotnej ZUS powierzyć osobie, która ma odpowiednie kwalifikacje i dba o aktualność swojej wiedzy np. przez udział w szkoleniach. 

Osobie, która nie zna się na księgowości, trudno jest zweryfikować wiedzę specjalisty. Dlatego w inFakcie eksperci robią to za Ciebie. Wszyscy księgowi, którzy współpracują z inFaktem, przechodzą przez kilkustopniową rekrutację, dogłębnie sprawdzającą ich wiedzę i umiejętności. Co więcej, już podczas współpracy księgowi regularnie biorą udział w specjalistycznych szkoleniach, dzięki czemu zawsze mają aktualne informacje. W polskich realiach podatkowych jest to niezwykle ważne, bo, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, przepisy potrafią zmieniać się nawet w trakcie roku.

Nie da się znać na wszystkim

Warto też zwrócić uwagę na specyfikę naszej działalności i branże, które obsługuje dana osoba. Jeden księgowy znakomicie czuje się w prowadzeniu księgowości np. przychodni lekarskiej, inny jest ekspertem np. od rozliczania dropshippingu. To ma znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy już wiesz, że w księgowaniu towarów lub usług danego typu zdarzają się wątpliwości.

Dobry księgowy jest ubezpieczony

Księgowy, nawet najbardziej merytoryczny, jest tylko człowiekiem i może się pomylić. Skutki jego błędów nie powinny być jednak zmartwieniem klienta. Dlatego bardzo ważne jest, by księgowy miał wykupione ubezpieczenie, które zagwarantuje spokój obu stronom.

box-icon

Warto wiedzieć

W inFakcie wszyscy księgowi mają zawarte ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Księgowy jako wsparcie w biznesie

Księgowość to znacznie więcej niż zaksięgowanie raz w miesiącu faktur kosztowych i wyliczenie, ile podatku i zusu ma zapłacić przedsiębiorca. Dobry księgowy sam będzie Ci podpowiadał, z czego możesz skorzystać, a nie ograniczał swojej roli do biernej obsługi. 

Musisz jednak wiedzieć, że są sytuacje, kiedy księgowy nie będzie mógł Ci pomóc, bo Twoje pytania wkraczają już w sferę doradztwa podatkowego. 

Pamiętaj też, że jeśli wybrana osoba nie spełni Twoich oczekiwań, zawsze możesz zmienić biuro rachunkowe. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.

Załóż firmę, zleć księgowość

Zamów darmową rozmowę z Księgowym, który założy
Twoją firmę.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.