Na czym polega metoda kasowa VAT i jak rozliczać nią faktury?

Katarzyna Leszkiewicz

Metoda kasowa w VAT polega na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. Oznacza to, że dopóki kontrahent nie ureguluje należności, przedsiębiorca nie musi odprowadzać podatku ani wykazywać go w deklaracji VAT.

Zapłata częściowa – VAT rozliczamy w miesiącu lub kwartale faktycznej zapłaty

Metoda kasowa VAT oznacza, że moment rozliczenia podatku zależy od otrzymania zapłaty.

Przykładowo, z tytułu transakcji:

  • dokonanej w czerwcu, ale
  • opłaconej częściowo w lipcu

obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu otrzymania części wpłaty, czyli w lipcu.

W odniesieniu do pozostałej niezapłaconej części należności obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie jej otrzymania.

Otrzymaną część zapłaty wykazujemy w deklaracji VAT za lipiec lub III kwartał (w zależności od wyboru sposobu rozliczania VAT – miesięcznie lub kwartalnie), a pozostałą niezapłaconą część wykazujemy w okresie, w którym otrzymamy końcową należność.

Zalety i wady metody kasowej w VAT

Edytuj wpis ‹ Blog inFakt.pl — WordPress

Faktura dla zagranicznego klienta – metoda kasowa nie obowiązuje

Ale czy tak postępujemy zawsze? Co dzieje się, gdy wystawimy fakturę dla zagranicznego kontrahenta posiadającego siedzibę poza terytorium Polski oraz nie posiadającego na terenie Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?

Faktury zagraniczne powinny być rozliczane wówczas w okresie, w którym transakcja wystąpiła, a nie tym, kiedy zapłaty dokonano.

Faktury na rzecz zagranicznych kontrahentów powinny zawierać:

  • oznaczenie „metoda kasowa” oraz
  • informację o „odwrotnym obciążeniu” (dla kontrahentów z UE),
  • podstawę prawną takiego działania
  • termin płatności należności,

bez wykazywania stawki i kwoty podatku na przedmiotowych fakturach.

Jeżeli świadczysz usługi np. programistyczne, tłumaczenia, redagowania tekstów, itp. na rzecz podatników zagranicznych, nie podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium Polski – miejscem opodatkowania usług staje się terytorium tych krajów – USA, Chiny, Hiszpania, itd.

Stosuje się do nich zasady ogólne powstawania obowiązku podatkowego, czyli z chwilą wykonania usługi. Takie transakcje wykazujemy w tym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale), w którym usługa była wykonana.

Oczywiście, z zastrzeżeniem sytuacji, kiedy przedsiębiorca otrzymuje przedpłatę, zaliczkę bądź zadatek – wówczas obowiązek podatkowy (czyli konieczność zapłaty podatku VAT) powstaje z chwilą otrzymania pieniędzy (w tej części).

inFakt TV: Ryczałt czy VAT?

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowego rozliczania transakcji zagranicznych i stosowania metody kasowej w transakcjach krajowych, napisz do nas: info@infakt.pl.