Czy Twojej firmie opłaca się ryczałt? Sprawdź, kiedy warto zostać ryczałtowcem

Aneta Socha-Jaworska

Jak założyć działalność opodatkowaną na ryczałcie? Jak wygląda rozliczenie na ryczałcie? Czy będąc na ryczałcie, mogę rozliczać też VAT? O czym pamiętać, będąc ryczałtowcem. Dokładne omówienia zawiera poniższy poradnik ryczałtowca.

Poradnik ryczałtowca

W tym poradniku chciałabym powiedzieć o najważniejszych kwestiach związanych z ryczałtem. Dokładne informacje przedstawię jako odpowiedzi na poszczególne pytania.

Jak założyć działalność opodatkowaną ryczałtem?

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w sposób zryczałtowany należy złożyć wniosek CEIDG-1, w którym w części 18. należy zaznaczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania działalności. Należy też zaznaczyć, że prowadzona będzie inna ewidencja, ponieważ podatnik w podatku dochodowym ma obowiązek prowadzenia wyłącznie ewidencji przychodów.

Firmę można też założyć online na stronie CEIDG. Formularz wypełnia się automatycznie na podstawie odpowiedzi na kolejne pytania.

Czym właściwie jest ryczałt?

Ryczałt jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej. Ryczałt dotyczy wyłącznie podatku dochodowego i nie ma wpływu na podatek VAT.

Jaką stawka ryczałtu będzie dla mnie właściwa?

Wybór właściwej stawki ryczałtu zależy od tego, co jest przedmiotem działalności gospodarczej. Można zatem powiedzieć, że rodzaj świadczonych usług lub sprzedawany towar określa nam procent podatku. Możesz sprawdzić, jakie stawki obejmą Ciebie, w kalkulatorze stawek ryczałtu.

Czy będąc na ryczałcie, mogę rozliczać koszty?

Podatnik rozliczający się na ryczałcie przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy (opłacanych w trakcie roku) ani podatku (w zeznaniu rocznym) nie uwzględnia kosztów działalności gospodarczej. Wyjątkiem w tym zakresie są składki ZUS. Zapłacone pełne składki społeczne pomniejszają nam przychód do opodatkowania, a zapłacone składki zdrowotne w 50%.

Wypróbuj inFakt Smart

Ty wystawiasz faktury w aplikacji. inFakt prowadzi Twoją księgowość. Już za 99 zł / miesiąc.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Czy na ryczałcie można rozliczać się kwartalnie?

Tak, ale pod warunkiem, że przychody z działalności prowadzonej samodzielnie nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro. Kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Dodam jeszcze, że kwartalny sposób wpłat podatku wybieramy na etapie składnia zeznania rocznego PIT-28.

Czy mogę stracić prawo do rozliczania na ryczałcie?

Tak. Może mieć to miejsce w dwóch sytuacjach – gdy:

  • przychód podatnika przekroczy limit 2 000 000 euro lub
  • podatnik wykona usługę, która wyklucza go z ryczałtu.

Czy mogę zrezygnować z ryczałtu?

Tak. Dobrowolna rezygnacja – czy raczej zmiana formy opodatkowania – możliwa jest raz w roku, do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym osiągasz pierwszy przychód w danym roku. W przypadku gdy pierwszy przychód osiągniemy w grudniu, do końca grudnia.

Czy będąc na ryczałcie, mogę równocześnie być VAT-owcem?

Tak, bo ryczałt dotyczy podatku dochodowego i nie ma związku z VAT-em. Oznacza to, że przedsiębiorca rozliczający się na ryczałcie jest równocześnie podatnikiem VAT czynnym lub zwolnionym. Więcej o tym przeczytasz w artykule Ryczałt czy VAT? Czy trzeba między nimi wybierać?.

Czy muszę sporządzać spis z natury na koniec roku?

Nie, od 1 stycznia 2019 r. został zniesiony obowiązek sporządzania spisu z natury.

Jakie zeznanie roczne i w jakim terminie złożyć?

Podatnik rozliczający się na ryczałcie składa zeznanie roczne na formularzu PIT-28 do 30 kwietnia roku kolejnego.

Czy jeśli opłacam ryczałt wg dwóch stawek, to muszę składać dwa odrębne zeznania roczne?

Nie, składa jest jeden formularz PIT-28.

Czy przy rozliczeniu na ryczałcie mogę korzystać z rozliczenia z małżonkiem?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą na ryczałcie nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj o rozliczeniu rocznym na ryczałcie lub sprawdź nasz darmowy e-book o PIT.

Aneta Socha-Jaworska
Matematyk, który zajmuje się księgowością i kadrami. Obecnie rozwiewa wątpliwości księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, webinarach i artykułach na blogach inFakt. W przystępny sposób opisuje trudne przypadki, które zna z własnej praktyki.