Możesz przedłużyć Mały ZUS Plus. Jakie warunki musisz spełnić?

Paulina Włodarczyk

Ulgę Mały ZUS Plus możesz przedłużyć, jeżeli w 2023 r. skorzystasz z niej chociaż przez 1 miesiąc. O przedłużenie możesz się ubiegać od 1 sierpnia 2023 roku. Na podstawie ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz ZUS, z ulgi można skorzystać przez dodatkowe 12 miesięcy. Przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku byli zarejestrowani do MZ+, mogą skorzystać z ulgi łącznie przez 48 miesięcy. Kogo obejmuje powyższa zmiana?

Czym jest Mały ZUS PLUS (MZ+)? 

Mały ZUS Plus to jedna z ulg przygotowana dla polskich przedsiębiorców. Ma na celu obniżenie wysokości zobowiązań wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. 

Mały ZUS Plus – warunki, jakie musisz spełnić? 

Z ulgi Mały ZUS Plus mogą skorzystać osoby, które: 

  • w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni kalendarzowych,
  • w poprzednim roku osiągnęły przychody z działalności gospodarczej 120 000 zł lub mniej. 
box-icon

Ważne

Dla osób, które rozpoczęły działalność w ciągu roku i prowadziły ją dłużej niż 60 dni kalendarzowych, limit przychodów ustalany jest proporcjonalnie do liczby dni faktycznie prowadzonej działalności.

Mały ZUS Plus – warunki wykluczające

Z ulgi nie skorzystasz w pierwszym roku prowadzenia działalności lub gdy masz prawo do ulgi na start (mały ZUS). MZ+ nie można zastosować, jeżeli w ramach działalności gospodarczej wykonujesz te same zadania dla byłego lub obecnego pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. 

Co daje ulga MZ+? 

Mały ZUS Plus pozwala Ci płacić składki niższe niż kwota, jaką płacona na pełnym ZUS. Warto jednak pamiętać, że składka MZ+ może być wyższa niż składka ZUS preferencyjnego.

Podczas korzystania z ulgi płacisz składki ZUS liczone od Twojego dochodu. Oczywiście ulga ta obniża jedynie składki na ubezpieczenie społeczne. Nie wpływa na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Mały ZUS Plus – jak długo trwa ulga? 

Warto pamiętać, że MZ+ to nie to samo, co mały ZUS. Jak długo zatem można z niego korzystać? Dotychczas z ulgi MZ+ można było skorzystać przez okres maksymalnie 36 miesięcy w kolejnych 5 latach prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowe zmiany dają jednorazową szansę na przedłużenie ulgi o kolejne 12 miesięcy od sierpnia 2023 r. Ci, którzy z tego skorzystają, będą mogli zachować ulgę w sumie przez 48 miesięcy.

Kto skorzysta z dodatkowych 12 miesięcy ulgi MZ+? 

Z dodatkowych 12 miesięcy MZ+ skorzystasz, jeżeli spełniasz warunki korzystania z tej ulgi, oraz

  • w 2023 roku przynajmniej przez miesiąc korzystałeś z ulgi MZ+, lub
  • w 2023 roku zakończyłeś korzystanie z ulgi z racji upływu okresu 36 miesięcy, na jaki Ci ona przysługiwała
box-icon

Przykład

Jeżeli Twoje 36 miesięcy korzystania z ulgi Mały ZUS Plus upłynęło w grudniu 2022, to NIE MOŻESZ skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy ulgi.
Jeżeli Twoje 36 miesięcy korzystania z ulgi Mały ZUS Plus upłynęło w styczniu 2023, to MOŻESZ skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy ulgi.

Co zrobić, aby otrzymać kolejne 12 miesięcy MZ+? 

ZUS doliczy Ci automatycznie kolejne 12 miesięcy ulgi, jeżeli 

  • w sierpniu nie wykorzystałeś dostępnego limitu 36 miesięcy, lub 
  • jeżeli w lipcu 2023 r. upłynął termin 36 miesięcy ulgi

Natomiast jeżeli w pierwszej połowie 2023 roku (do końca czerwca 2023 r.) przestałeś korzystać z Małego ZUS Plus, to musisz ponownie zgłosić się do ZUS, składając odpowiednie dokumenty:

  • ZUS ZWUA,
  • ZUS ZUA lub ZZA.

Pamiętaj jednak, że ulga obowiązuje od pierwszego dnia następnego miesiąca po dokonaniu zgłoszenia. Ważne, aby zgłoszenia dokonać najpóźniej do 31 grudnia 2023 r. Zgłoszenie po tym terminie, równa się utracie prawa do korzystania z Małego ZUS Plus przez 48 miesięcy. 

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.