Kiedy wydatek na zrobienie strony firmowej można zaliczyć do kosztów, a kiedy do amortyzacji?

Prowadzenie sklepu internetowego pozwala zaoszczędzić na wynajmie lokalu czy magazynu. Czy stworzenie strony sklepu internetowego trzeba poddać amortyzacji?

Amortyzacja obniża podatek dochodowy

Amortyzacja to bardzo wygodny sposób na obniżenie podatku dochodowego do zapłacenia, dlatego warto wiedzieć, jakie wydatki amortyzacją można objąć.

Są to środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, czyli te składniki majątku, których początkowa wartość przekracza 3 500 zł i przewidywalny okres użytkowania będzie dłuższy niż rok.

Dodatkowo muszą stanowić własność lub współwłasność podatnika, a także muszą być kompletne i zdatne do użytku w momencie przyjęcia do firmy.

Nie mam przychodów – czy mogę amortyzować?

Mogą to być m. in.:

  • budynki, lokale,
  • maszyny, urządzenia,
  • środki transportu,
  • licencje,
  • prawa do patentów, wynalazków, znaków towarowych,
  • prawa autorskie.

Amortyzacja – 5 sposobów na niższy podatek

Stworzenie strony sklepu internetowego trzeba amortyzować

W związku z tym, że strona internetowa może być wartością niematerialną i prawną, może także podlegać obowiązkowej amortyzacji. Jednorazowe wliczenie jej w koszty może się okazać niemożliwe.

Musi jednak zostać spełniony jeden ważny warunek. Aby przedsiębiorca mógł zamortyzować zakupioną stronę internetową, firma która ją wykonała, musi przenieść na niego wszelkie licencje oraz prawa autorskie i majątkowe do utworzonej strony.

Wynika to z faktu, że tylko wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji – a nie jest nią każda strona internetowa, a jedynie wartość licencji oraz praw autorskich i majątkowych.

Dlaczego warto obniżyć amortyzację do zera?

Smartfon, desktop i przedmiot piszący

Kiedy stworzenie strony sklepu internetowego trafia do kosztów?

A co, jeśli przedsiębiorca wykupi od firmy stronę internetową, ale nie uzyska od niej praw majątkowych i autorskich?

Zgodnie z prawem nie będzie mógł jej zamortyzować. W takiej sytuacji wydatek należy zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Trafia on w całości jednorazowo do Książki Przychodów i Rozchodów.

Blog – kiedy warto założyć firmę?

Do pozostałych kosztów, księgowanych bezpośrednio do KPiR, można zaliczyć także poniesione przez przedsiębiorcę wydatki na:

  • zakup domeny
  • usługi związane z pozycjonowaniem
  • hosting (zakup miejsca na serwerze).

Amortyzacja sklepu internetowego

Jeśli przedsiębiorca spełnił niezbędne warunki, aby zamortyzować swoją stronę internetową, musi wiedzieć, że okres amortyzacji niematerialnych i prawnych wartości nie może być krótszy niż 24 miesiące!

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych nie można skorzystać z tzw. pomocy de minimis polegającej na jednorazowym zamortyzowaniu całej wartości zakupu.

Jednorazowa amortyzacja samochodu o niskiej wartości czy wliczenie go w koszty?

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo!

  • Kontaktuj się z naszymi specjalistami od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22.
  • Przekonaj się, że wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach jest proste!

Załóż konto

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, czekamy na informacje – można je dodawać zarówno w formie komentarzy, jak i wysyłać na adres e-mail info@infakt.pl.