Wynajem turystyczny a kasa fiskalna – 3 rodzaje zwolnień

Wśród przedsiębiorców cieszących się zwolnieniem z posiadania kasy fiskalnej znajdują się ci, którzy utrzymują się z wynajmu turystycznego. Aby jednak pełnoprawnie cieszyć się tym przywilejem, muszą spełnić określone warunki.

Zwolnienie ze względu na uzyskane obroty

Najczęściej wybieraną formą zwolnienia z kasy fiskalnej jest zwolnienie ze względu na wysokość obrotów. Jeżeli dochody przedsiębiorcy ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych nie przekroczyły w danym roku 20 tysięcy złotych, może z takiego zwolnienia skorzystać.

15 pytań o kasę fiskalną w firmie

Jeśli jednak dochód z wynajmu turystycznego przekracza powyższą stawkę, można skorzystać ze zwolnienia ze względu na rodzaj usługi.

Jak obliczyć limit dający zwolnienie z kasy fiskalnej?

Zwolnienie ze względu na rodzaj działalności

Wśród czynności zwolnionych z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej znajduje się m. in. najem turystyczny. Aby jednak w pełni zrozumieć, co kryje się pod tym określeniem, należy sięgnąć do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Choć mogłoby się wydawać, że jest to określenie niezwykle szerokie, tak naprawdę dotyczy tylko bardzo wąskiego zakresu czynności.

Wynajem turystyczny a kasa fiskalna – 3 rodzaje zwolnień

Najem turystyczny w świetle prawa

Zgodnie z ustawą przez najem turystyczny rozumie się: „usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe” oraz „pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi”.

Powyższe usługi dotyczą jednak tylko i wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci, co znacząco zawęża zakres wykonywanych czynności, które zwolnieniu mogą podlegać.

Zwolnienia z kasy dotyczą również usług związanych z krótkotrwałym zakwaterowaniem – jednak tylko wtedy, gdy zostaną udokumentowane za pomocą faktury.

Inne sposoby na uniknięcie kasy fiskalnej

Jeśli forma prowadzonego najmu turystycznego nie mieści się w kategoriach pozwalających na zwolnienie z kasy fiskalnej, a roczny obrót przekracza 20 tysięcy złotych, to przedsiębiorca ma jeszcze jedną możliwość do wyboru – zwolnienie ze względu na formę płatności.

W tym wypadku przedsiębiorca musi mieć pewność, że każda otrzyma zapłata zostanie uiszczona za pomocą poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek przedsiębiorcy.

Jeśli choć jeden raz forma zapłaty zostanie przekazana w innej formie (gotówka), to zwolnienie z kasy fiskalnej automatycznie traci ważność.

Przedsiębiorca musi także w tej sytuacji prowadzić specjalną ewidencję, która pozwoli zidentyfikować każdy wpływ pieniędzy i połączyć je z konkretną transakcją.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Jeśli masz pytania dotyczące stosowania kasy w najmie turystycznym, zostaw nam wiadomość lub napisz na info@infakt.pl.