Kiedy można mówić o wypadku przy pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca, kiedy pracownik ulegnie takiemu wypadkowi?

Wypadek przy pracy nakłada na pracodawce dodatkowe obowiązki. Jak podaje GUS w 2016 roku na formularzu Z-KW zostało zgłoszone ogółem 87 886 osób, które uległy wypadkom przy pracy. O czym powinien pamiętać pracodawca w danym przypadku.Zgodnie z Art. 234. § 1 kodeksu pracy, w razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Wypadek przy pracy a obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych definiuje wypadek przy pracy w Art. 3. 1:

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy jak wcześniej zaznaczyłem nakłada na pracodawcę szereg obowiązków które musi spełnić z uwagi na dane zdarzenie. Kodeks pracy w  Art. 234 precyzuje, że w razie wypadku przy pracy pracodawca jest zobowiązany do

  • wyeliminowania lub ograniczania zagrożenia,
  • zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym
  • ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku
  • zastosować odpowiednie środki zabezpieczające podobnym wypadkom
  • niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.

Dodatkowo pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy oraz przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat. Natomiast jeżeli podczas ustalania przyczyn wypadku przy pracy powstaną koszty, wówczas do ich pokrycia zobowiązany jest pracodawca.