Kasy fiskalne online – dla kogo?

Firmy, które dokonują sprzedaży na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będą zobowiązane tradycyjne kasy fiskalne zastąpić kasami online.

Proces wprowadzania kas online jest stopniowy, aby ich producenci i firmy zajmujące się wdrożeniem mogły płynnie odpowiadać na potrzeby rynku. Które branże muszą liczyć się z koniecznością podmiany kas? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wprowadzenie kas fiskalnych – etapy

Wg pierwotnego projektu, kasy fiskalne online dla wszystkich przedsiębiorców miały być obowiązkowe już w 2018 r. Po analizach rząd zdecydował, aby podzielić ten proces na etapy, a w związku z epidemią Covid i tak terminy trzeba było przesunąć.

Ostatecznie terminy wprowadzenia kas online przedstawiają się następująco:

  • 1 stycznia 2020 r.,
  • 1 stycznia 2021 r.,
  • 1 lipca 2021 r.

Poszczególne daty dotyczą konkretnych branż. Poniżej wyjaśniamy, którzy przedsiębiorcy już teraz powinni mieć w posiadaniu kasę online, a którzy jeszcze mogą poczekać.

Dla kogo obowiązek stosowania kas fiskalnych online?

Jak już było wspomniane, obowiązek stosowania kasy fiskalnych dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towary albo świadczą usługi osobom, które przedsiębiorcami nie są. Najprościej wymienić wśród nich kosmetyczki, fryzjerów, budowlańców, restauratorów itd. Rząd podzielił przedsiębiorców wg branż i zobligował do stopniowego przechodzenia na kasy online.

Kasy fiskalne online od 1 stycznia 2020 r.

Już w tym momencie kasy online obowiązkowe są dla przedsiębiorców świadczących usługi naprawy pojazdów i sprzedających paliwa. Obowiązek rejestracji na kasie online mają przedsiębiorcy naprawiający samochody i motorowery, zajmujący się wymianą, bieżnikowaniem i wulkanizacją opon. Podsumowując – kasa fiskalna online dla mechaników konieczna jest w przypadku prowadzenia warsztatu samochodowego, stacji benzynowej i mniejszych punktów sprzedaży paliw.

Kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r.

Drugi etap obowiązkowych kas online początkowo planowano na lipiec 2020 r., ale przepisy tarczy antykryzysowej przesunęły go na 2021 r. Tym samym, 1 stycznia 2021 r. ewidencję na kasach fiskalnych online muszą rozpocząć właściciele firm świadczących usługi gastronomiczne (także sezonowo) i zajmujący się najmem krótkoterminowym.

Dlatego wymiana tradycyjnej kasy na kasę online już wkrótce będzie konieczna dla wszystkich właścicieli barów, restauracji, kawiarni i hoteli. Oprócz branży gastronomiczno-hotelarskiej od stycznia 2021 kasy online muszą stosować też wszystkie punkty sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw przeznaczonych dla celów opałowych.

Kasy fiskalne online od 1 lipca 2021 r.

Podobnie jak drugi etap, trzeci etap także przesunięto o pół roku ze względu na epidemię koronawirusa. Do lipca 2021 r. muszą się zaopatrzyć w kasy fiskalne online przedsiębiorcy świadczący usługi kosmetyczne lub fryzjerskie, dentyści, prawnicy, budowlańcy, właściciele siłowni, basenów, klubów fitness. W tym ostatnim przypadku, kasa fiskalna online stosowana będzie tylko w zakresie pobieranych opłat za wstęp.

Należy dodać, że obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej online dotyczy tylko tego rodzaju usług, których przepisy nakazują ewidencjonować na tego rodzaju kasach. Np. kosmetyczka będzie musiała swoje usługi rejestrować na kasie online. Jednakże, jeżeli oprócz usług zajmuje się sprzedażą kosmetyków, to sprzedaż może obsługiwać za pomocą starszego modelu kasy.

Kary za brak kasy fiskalnej online

Jeżeli przedsiębiorca, począwszy od dat, które wypisaliśmy wyżej, nie będzie ewidencjonował obrotu za pomocą kasy rejestrującej online naraża się na karę. Może zapłacić dodatkowo 30% naliczonego podatku i utracić prawo do 90% ulgi na zakup kasy fiskalnej online.

Przedsiębiorcy, którzy kasę się zaopatrzą, muszą pamiętać o regularnym przeprowadzeniu przeglądu technicznego sprzętu. Zgodnie z przepisami, przegląd trzeba wykonywać co najmniej 1 raz na 2 lata. W przeciwnym razie grozi kara 300 zł oraz – jeżeli od zakupu kasy minęło mniej niż 3 lata – konieczność zwrócenia odliczonej ulgi na zakup kasy.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"